Aktualności

129 zawodników w Słomczynie!

Kolejny rekord frekwencji w Oponeo Mistrzostwach Polski Rallycross

Sygnałów szybkiego rozwoju polskiego rallycrossu mieliśmy już kilka, jednak chyba nikt nie spodziewał się tak dużego napływu zawodników do Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross. Rekord frekwencji podczas jednej rundy został pobity już trzeci raz z rzędu w tym sezonie. Do trzeciej tegorocznej rundy, która odbędzie się w dniach 25-26 maja na Autodromie Słomczyn, zgłosiło się aż 129 zawodników! Tym samym kibice mogą liczyć na jeszcze większą dawkę emocji podczas dwudniowego widowiska, na które wstęp jest wolny.

LINK: Lista zgłoszeń do 3. rundy Oponeo MPRC 2019 (PDF)
LINK: Najnowsze informacje o mistrzostwach Polski w rallycrossie
LINK: Informacje praktyczne dla kibiców
LINK: Więcej o dyscyplinie i mistrzostwach

Autodrom Słomczyn gościł już pierwszą rundę mistrzostw, jednak tym razem zawody na torze obok Grójca są także piątą rundą mistrzostw Europy Centralnej Strefy. Na torze zobaczymy więc gości z za granicy, w tym dwóch w grupie SuperCars. Oprócz Aloisa Hӧllera w Fordzie Fiesta oraz Gajdoša Mariana w Fordzie Focusie swój udział zapowiedziała cała krajowa czołówka – Tomek Kuchar, Marcin Gagacki i Darek Topolewski. Na liście zgłoszeń znajdziemy także Maćka Cywińskiego, jednak jeszcze przed publikacją listy informowaliśmy, że jego start nie jest pewny. Lider klasyfikacji grupy SuperCars walczy z czasem po awarii silnika.

W klasie SuperCars Light ponownie wystartuje 13 kierowców. Faworytem do zwycięstwa ponownie będzie jadący Fordem Fiestą Proto Mariusz Nowocień, jednak można się spodziewać, że Bartosz Idźkowski (Subaru Impreza), czy Maciej Manejkowski (Mitsubishi Lancer Evo X) nie będą odpuszczać i postarają się napsuć mu krwi. Warto również nadmienić, że w Słomczynie będziemy mogli oglądać także nowy puchar w ramach grupy SuperCars. Mowa o OMM VR6 Cup, w którym zawodnicy będą korzystać z identycznych Audi A3 z napędem na cztery koła i mocą na poziomie 270 KM. Podczas trzeciej rundy za kierownicą aut z czterema pierścieniami na masce zasiądzie pięciu zupełnie nowych kierowców, którzy wcześniej startowali w wyścigach torowych. Bartosz Alejski i Paweł Lepert rywalizowali w pucharze Mini, Bartosz Palusko w Volkswagen Golf Cup, Jakub Glasse w WSMP. Stawkę pucharu uzupełni gościnnie startujący Bartosz Opioła, który kiedyś ścigał się w Porsche GT3 CCCE.

Do rywalizacji w grupie SuperNational zgłosiło się aż 29 zawodników, wśród których nie zabraknie polskiej czołówki – Damiana Litwinowicza, Łukasza Tyszkiewicza, Rafała Berdysa, czy też „Halka”, który nie ukończył finału w Toruniu z powodu pożaru samochodu na ostatnim okrążeniu. Warto nadmienić, że w SuperNational zobaczymy również aż 16 gości – m.in. Miroslava Pospichala, który podczas swoich poprzednich startów w Oponeo MPRC był w stanie kwalifikować się do półfinałów, czy też Karla Schadenhofera, który ma na swoim koncie tytuły w mistrzostwach Austrii czy Węgier.

W Słomczynie zmierzy się również 21 zawodników rywalizujących w klasie RWD Cup, w której z biegu na bieg walka robi się coraz bardziej zacięta. O utrzymanie prowadzenia w tabeli powalczy Igor Sokulski, a przeszkodzić mu w tym spróbuje m.in. urzędujący mistrz, czyli Łukasz Światowski.

Warto dodać, że rekord frekwencji padł również w klasie SC Cup, ponieważ do trzeciej rundy zgłosiło się aż 45 zawodników dysponujących Fiatami Seicento. Stawce najpewniej znów będą przewodzić Łukasz Grzybowski czy Szymon Jabłoński, ale należy się spodziewać, że Piotr Budzyński, czyli triumfator z Torunia, jak i pozostali zawodnicy, łatwo broni nie złożą.

Trzecia runda Oponeo MPRC ruszy w sobotę 25 maja o godzinie 9:10, kiedy zaczną się przejazdy treningowe. Na 10:45 zaplanowano pierwsze biegi kwalifikacyjne. W sobotę odbędą się także dwie kolejne odsłony zmagań o wejście do półfinałów – kolejno o godzinie 13:00 oraz 15:45. W niedzielę zawodnicy po raz pierwszy pojawią się na torze o 8:45 podczas treningów. Następnie zostaną dokończone kwalifikacje (od 9:45) oraz rozegrane półfinały (od 12:45). Finałowe biegi, które wyłonią zwycięzców rozpoczną się o godzinie 15:00. Dla kibiców wstęp na zawody jest bezpłatny.

Harmonogram 3. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (25-26 maja, Słomczyn)

25 maja 2019, sobota:
09:10 – 10:00: trening
10:45 – 12:30: I biegi kwalifikacyjne
13:00 – 14:45: II biegi kwalifikacyjne
15:45 – 17:30: III biegi kwalifikacyjne

26 maja 2019, niedziela:
08:45 – 09:30: trening
09:45 – 11:30: IV biegi kwalifikacyjne
12:00: Ceremonia otwarcia zawodów – prezentacja zawodników
12:45 – 14:00: biegi półfinałowe
15:00: biegi finałowe

Do najbliższego wydarzenia zostało:

05/06 October 2019

7. runda - Motopark Toruń (MPRC i LASF) OPONEO MotoparkTor Toruń

Czytaj więcej