Aktualności

W czołówce bez zmian

Co wiemy po pierwszej serii kwalifikacji w sezonie 2019?

Ruszyły zmagania w 1. rundzie Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross 2019. Kto był najlepszy w pierwszej części kwalifikacji na Autodromie Słomczyn?

Szymon Jabłoński nie zmarnował okazji, jaką była awaria silnika w samochodzie Łukasza Grzybowskiego i pewnie wygrał pierwszą część kwalifikacji w klasie Seicento Cup. Grzybowskiemu udało się co prawda ukończyć bieg, ale w tabeli wyników zajmuje dopiero 25. miejsce. Drugą lokatę wywalczył Paweł Hurko, choć jego strata do Jabłońskiego to blisko 5 sekund. O włos za Hurko finiszował Michał Wrzosek.

W RWD Cup zwycięzca pierwszej części walki o półfinały także pokonał rywali ze sporą, ponad 2-sekundową przewagą. Zgodnie z oczekiwaniami był nim Łukasz Światowski. Za plecami urzędującego mistrza kolejne miejsca zajmowali zawodnicy, którzy w poprzednim sezonie należeli do czołówki tej kategorii, czyli kolejno Andrzej Skrzek i Igor Sokulski. Dopiero siódmą lokatę zajął Przemek Wójcicki, który – przypomnijmy – ma już na swoim koncie wygraną w rundzie MPRC na Autodromie Słomczyn.

W grupie SuperNational ozdobą wyścigu była walka Litwinowicza, Mazurkiewicz i Berdysa.

W grupie SuperNational szanse na zwycięstwo w pierwszej części kwalifikacji stracił Robert Mazurkiewicz. Przez awarię radia kierowca Renault Clio nie miał kontaktu ze swoim zespołem i w efekcie nie zjechał na obowiązkowego jokera, za co otrzymał regulaminową karę. Co ciekawe trzej najszybsi zawodnicy grupy – wspomniany Mazurkiewicz, Rafał Berdys i Damian Litwinowicz spotkali się w jednym biegu. Zwycięsko z tej batalii wyszedł ten ostatni i zgarnął także komplet punktów za najlepszy wynik w pierwszej serii kwalifikacji. Drugie miejsce zajął Rafał Berdys, debiutujący za kierownicą Suzuki Swifta, a trzecie Halk w BMW e36. Z dziewiątym czasem pierwszą sesję zakończył Łukasz Zoll, który także ujarzmia nową maszynę – tylnonapędowe Audi A1.

W najmocniejszej grupie SuperCars także nie było niespodzianki. Tabelę wyników pierwszej kwalifikacji otwiera nazwisko trzykrotnego mistrza Polski. Drugie miejsce, za Tomkiem Kucharem zajął Darek Topolewski, który tym samym pokonał zespołowego kolegę i wicemistrza Polski – Marcina Gagackiego. Powoli swój nowy samochód poznaje Marcin Wicik. Mistrz Polski z 2007 roku nie miał okazji, by porządnie przetestować nową konstrukcję, więc na razie spokojnie buduje swoje tempo. Efekt – piąte miejsce. W klasie SuperCars Light walkę o zwycięstwo stoczyli Mariusz Nowocień (Ford Fiesta Proto) oraz Paweł Żeromiński (Subaru Legacy). Szybszy – o zaledwie 0,013 sekundy – był zawodnik z Radomia.

Więcej zdjęć ze Słomczyna znajdziecie w dziale Galerie.

Do najbliższego wydarzenia zostało:

27/28 July 2019

5. runda - Vilkyciai, Litwa (MPRC i LASF) Vilkyciai Rallycross

Czytaj więcej