Aktualności

Kuchar, Raczkowski, Grzybowski i reszta świata

Podsumowanie 3. rundy OPONEO MPRC 2018

Druga tegoroczna wizyta OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross na Autodromie Słomczyn przebiegała pod znakiem bacznego spoglądania w niebo. Nieprzewidywalna i kapryśna aura sprawiała, że jedni liczyli na deszcz, inni cieszyli się z każdej minuty słońca, które przesuszało tor oraz błotnistą nawierzchnię szutrowych sekcji. W zmiennych, niezwykle wymagających warunkach triumfowali: Jacek Górniak, Łukasz Grzybowski, Łukasz Światowski, Radosław Raczkowski i Tomasz Kuchar.

Klasa 126p Cup

Rywalizacja wśród „Maluchów” rozpoczęła się od kuriozalnej sytuacji w pierwszej części kwalifikacji. Na jej starcie stanął wyłącznie jeden zawodnik – Marcin Bruś, gdyż reszta kierowców była przekonana, iż ich bieg startuje ponad pół godziny później. „Samotny jeździec” Bruś utrzymał w kolejnych kwalifikacjach wywalczoną w ten sposób przewagę i bez problemów odniósł zwycięstwo w tym etapie rywalizacji. W finale najlepszym był jednak Jacek Górniak i to on wywiózł ze Słomczyna największą liczbę punktów. Drugi był Mariusz Szczepański, a trzeci wspomniany wcześniej Marcin Bruś. O emocje zadbał Jerzy Szynkiewicz, który popełnił błąd i kręcił się na torze.

Klasa Seicento Cup

Trzy weekendy wyścigowe, 12 biegów kwalifikacyjnych, trzy półfinały i tyle samo finałów – od początku sezonu Oponeo MPRC w klasie Fiata Seicento jest tylko jeden zwycięzca, lider i absolutny dominator. W ten weekend Łukasz Grzybowski był najszybszy zarówno na suchym torze, jak i na zalanym wodą – w każdej sesji kolorowy Fiat Seicento z numerem 301 był niemal nietykalny. Za jego plecami działo się jednak sporo, a walka toczyła się o każdy skrawek toru. Jednym z bardziej widowiskowych pojedynków półfinału był kontakt między Adamem Szpakowskim i Piotrem Piętakiem, po którym ten drugi wykręcił bączka. Niestety Piętak nie ukończył pierwszego okrążenia po uderzeniu w bandę. Walki nie żałowali sobie również Marcin Lisicki i Łukasz Żakowski, jednak żaden z nich nie awansował do finału klasy. W nim liczyło się z kolei opanowanie i niepopełnianie błędów, gdyż poza jednym kontaktem, wyścig należał do spokojnych. Wygrał Łukasz Grzybowski przed Szymonem Jabłońskim i tegorocznym debiutantem, Mariuszem Nowocieniem.

Klasa RWD Cup

To był kolejny intensywny weekend w stawce BMW E36. Pierwsze dwie, przeprowadzane na suchym torze, sesje kwalifikacyjne padły łupem Andrzeja Skrzeka, ale w niedzielne przedpołudnie balans sił przesunął się w stronę Łukasza Światowskiego. Kierowcy Automobilklubu Włocławskiego wyjątkowo pasowała mokra, a gdzieniegdzie wręcz błotnista nawierzchnia, na której był zdecydowanie najszybszy zarówno w kwalifikacjach, jak i półfinałach oraz w finale. Półfinały były równie emocjonujące, co pechowe dla dwóch zawodników, którzy legitymują się pseudonimami Teddy i Gigi – obaj ich nie ukończyli. Wynik w finale zależał w dużej mierze od formy z półfinału, a co za tym idzie, wywalczonej w nim pozycji startowej. Rozgrywany na suchym torze wyścig nie pozwalał na częste wyprzedzanie stąd na jego mecie wynik był podobny jak i na starcie. Obok zwycięzcy, Łukasza Światowskiego, na podium stanęli Przemysław Wójcicki i Wiktor Mączkowski.

Grupa Super National

Gdyby szukać rallycrossowej definicji sformułowania „gra do jednej bramki”, to absolutna dominacja Radosława Raczkowskiego w grupie Super National byłaby jej najlepszym przykładem. Kierowca białego Volkswagena Polo był zdecydowanie najszybszy w każdej sesji – od kwalifikacji, po finał i wręcz zdeklasował rywali zdobywając jednocześnie komplet punktów. Stawić mu czoła próbowało wielu zawodników, w tym m.in. urzędujący mistrz grupy Super National – Łukasz Zoll. Jego pogoń zakończyła się jednak podczas drugiej kwalifikacji, gdy wybuchł silnik w jego BMW E30. Błyskawicznie podjęta decyzja o ściągnięciu drugiego silnika i nieprzespana noc mechaników, którzy go montowali sprawiły jednak, że samochód pieszczotliwie zwany „Frankensteinem” wrócił na tor w niedzielę rano. Dzięki temu Łukasz Zoll awansował do półfinału, a następnie finału, w którym zajął czwarte miejsce. Zdobyte w ten sposób punkty pozwoliły mu na pozostanie w walce o mistrzowski tytuł w grupie. Można bezpiecznie stwierdzić, że półfinały Super National były niezwykle „krwawe” i pełne bezpardonowej walki między przednio i tylnonapędowymi autami. „Atomowymi” startami pozwalającymi na zyskanie wielu pozycji popisywali się kierowcy BMW – Zoll i Melon, ale w zakrętach, szczególnie, gdy nawierzchnia była mokra i brudna, kierowcy aut przednionapędowych, jak chociażby Raczkowski, Wiśniewski, Iwanek czy Berdys, odzyskiwali stracone metry. Finał również był pełen akcji – Łukasz Zoll wykręcił bączka walcząc o pozycję z Alanem Wiśniewskim, a nie ukończyli go Halk oraz Jakub Iwanek. W pierwszej trójce oprócz absolutnie dominującego Radosława Raczkowskiego znaleźli się Paweł Melon oraz Alan Wiśniewski.

Grupa Super Cars

Ten weekend, podobnie jak i poprzednie w tym sezonie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross, należał do Tomka Kuchara. Kierowca Peugeota 208 grupy Super Cars nie był pewny, czy zawody upływające pod znakiem zmiennej pogody będą dla niego udane, ale był gotowy na sprawdzenie swojej nowej rallycrossowej broni na mokrej nawierzchni. Wynik rywalizacji urzędującego mistrza z pozostałymi zawodnikami był jednak dosyć jednoznaczny – popularny QHR wygrał wszystkie biegi kwalifikacyjne i triumfował również w finale. Najsilniejszy opór stawiali mu zawodnicy Oponeo Motorsport – Marcin Gagacki (Mitsubishi Lancer) i Darek Topolewski (Volkswagen Polo). Dla Topolewskiego, który cały czas zaznajamia się ze swoim nowym autem, był to raczej weekend do zapomnienia. Drobne błędy i poślizgi nie pozwalały mu na walkę o czołówkę, aczkolwiek w finale to on wyszedł lepiej niż Kuchar z drugiego nawrotu, lecz ostatecznie kierowca Peugeota „zamknął mu drzwi” w lewym łuku, a po kontakcie, Topolewski stracił wiele pozycji i ostatecznie został zdublowany. Spokoju nie dawał Kucharowi Gagacki, ale w trudnych warunkach lepszy trakcyjnie Peugeot pozwolił wrocławianinowi wypracować bezpieczną przewagę i odnieść zwycięstwo. Na podium zarówno finału jak i całej rundy znalazł się również Mikołaj Otto.

 

Punktacja OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross po 3. rundzie

Klasa 126p Cup

 1. Jacek Górniak 67 pkt.
 2. Mariusz Szczepański 63 pkt.
 3. Damian Stachowiak 51 pkt.
 4. Jerzy Szynkiewicz 39 pkt.
 5. Mariusz Bruś 37 pkt.
 6. Arkadiusz Górniak 15 pkt.
 7. Paweł Żeromiński 14 pkt.
 8. Jakub Sykucki 12 pkt.

Klasa SC Cup

 1. Łukasz Grzybowski 90 pkt.
 2. Mariusz Nowocień 60 pkt.
 3. Piotr Budzyński 56 pkt.
 4. Szymon Jabłoński 49 pkt.
 5. Karol Dombrowicki 44 pkt.
 6. Piotr Piętak 39 pkt.
 7. Łukasz Żakowski 33 pkt.
 8. Kamil Stachowiak 32 pkt.

Klasa RWD Cup

 1. Łukasz Światowski 84 pkt.
 2. Przemysław Wójcicki 75 pkt.
 3. Andrzej Skrzek 54 pkt.
 4. Wiktor Mączkowski 51 pkt.
 5. Jerzy Bieńkowski 50 pkt.
 6. Igor Sokulski 45 pkt.
 7. Kamil Wysocki 38 pkt.
 8. Paweł Konecki 34 pkt.

Grupa SuperNational

 1. Radosław Raczkowski 72 pkt.
 2. Alan Wiśniewski 69 pkt.
 3. Łukasz Zoll 62 pkt.
 4. Rafał Berdys 52 pkt.
 5. Damian Litwinowicz 49 pkt.
 6. Paweł Melon 48 pkt.
 7. Tomasz Łoza 35 pkt.
 8. Bartosz Krysmann 35 pkt.

Grupa SuperCars

 1. Tomasz Kuchar 84 pkt.
 2. Mikołaj Otto 67 pkt.
 3. Marcin Gagacki 66 pkt.
 4. Maciej Cywiński 47 pkt.
 5. Mateusz Ludwiczak 46 pkt.
 6. Dariusz Topolewski 44 pkt.
 7. Jacek Ptaszek 40 pkt.
 8. Robert Czarnecki 24 pkt.

W sezonie 2018 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

Do najbliższego wydarzenia zostało:

11/13 wrzesień 2020

2. runda - Autodrom Słomczyn Autodrom Słomczyn

Czytaj więcej