Aktualności

Kwalifikacje z niespodziankami

Lancery nadal szybkie, mocni debiutanci - sobota na Autodromie Słomczyn

Peugeot 208 RX, Volkswagen Polo czy Ford Fiesta – te niesamowicie mocne rallycrossowe maszyny można było dziś podziwiać w akcji na Autodromie Słomczyn, gdzie rozpoczął się sezon 2018 w OPONEO Mistrzostwach Polski Rallycross. Widowisko nie rozczarowało kibiców, bowiem na torze nie obyło się bez niespodzianek.


Słoneczne sobotnie popołudnie na Autodromie Słomczyn zawodnicy spędzili na walce o awans do wyścigów półfinałowych. O tym kto wywalczy sobie prawo rywalizacji o finał decydują łączne wyniki kwalifikacji. Dziś na obiekcie Automobilklubu Rzemieślnik rozegrano dwie z czterech serii kwalifikacyjnych.

Zanim na tor wjechało „danie główne”, czyli rywalizacja w najmocniejszej klasie SuperCars, kibiców rozgrzewali zawodnicy z innych kategorii. Zmagania rozpoczęły się od klasy Fiatów 126p, w której świetną formą błysnął Mariusz Szczepański. Kierowca Malucha z numerem 403 pewnie triumfował w obu odsłonach kwalifikacji. Drugie miejsce po sobotnich zmaganiach zajmuje Jacek Górniak, odpowiednio drugi i trzeci w biegach kwalifikacyjnych. Trzecie miejsce należy do Marcina Brusia.

Sobota dla mistrza

Z kolei wśród zawodników w Fiatach Seicento sobotnie kwalifikacje zdominował nie kto inny jak urzędujący mistrz klasy SC Cup, czyli Łukasz Grzybowski, który dzisiejsze zmagania zakończył z kompletem punktów. Za Grzybowskim uplasował się dwukrotnie drugi Piotr Budzyński. Trzecie miejsce wywalczył Łukasz Żakowski, który co prawda w pierwszym biegu zajął piąte miejsce, ale w drugiej rundzie kwalifikacji osiągnął trzeci czas, co pozwoliło mu wyprzedzić Karola Dombrowickiego.

Równa i skuteczna jazda Sawickiego

W klasie RWD Cup, w której rywalizują kierowcy dysponujący praktycznie seryjnymi egzemplarzami BMW e36, na starcie zabrakło Piotra Olszewskiego. Pod nieobecność urzędującego mistrza tej kategorii, na półmetku kwalifikacji w tabeli prowadzi Łukasz Sawicki. Co prawda reprezentant AK Bydgoskiego nie wygrał dziś ani jednego biegu, ale jechał równo i suma jego czasów okazała się najmniejsza. Drugą lokatę zajmuje Łukasz Światowski, który siódme miejsce w pierwszej serii kwalifikacji powetował sobie zwyciężając w kolejnej. Odwrotną drogę pokonał Przemek Wójcicki. Triumfator ubiegłorocznej inauguracji w Słomczynie zwyciężył w pierwszym biegu, ale w kolejnym był dopiero dziewiąty i ostatecznie dzisiejsze zmagania zakończył jako trzeci.

Mocne wejście debiutantów

Wspomniane niespodzianki miały miejsce podczas kwalifikacji w grupie SuperNational. Pierwszy bieg w tej kategorii zdominował rallycrossowy debiutant, czyli Radek Raczkowski w Volkswagenie Polo. Niemal cztery sekundy przewagi nad drugim Łukaszem Zollem pokazały, że zawodnik znany ze startów mocnymi „ośkami” w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski nie zapomniał, jak się jeździ takimi samochodami. Trzecie miejsce w pierwszym biegu kwalifikacyjnym padło łupem Alana Wiśniewskiego w Citroenie C2. W kolejnej serii najszybszy okazał się Damian Litwinowicz. Kierowca, który w ubiegłym sezonie walczył w Seicento Cup, przesiadł się do mocnej Hondy Civic i szybko odnalazł się w samochodzie używanym w ubiegłym roku przez Roberta Mazurkiewicza. Pecha miał Łukasz Zoll. W BMW mistrza Polski posłuszeństwa odmówił tylny most, więc o osiągnięciu mety nie było już mowy. Drugie miejsce w ostatniej sobotniej sesji kwalifikacyjnej wywalczył Tomek Łoza – kolejny zawodnik w Hondzie Civic, a trzeci czas uzyskał Dawid Struensee – wjeżdżający się w swój nowy samochód, czyli BMW M3. Ostatecznie na półmetku kwalifikacji pierwszą trójkę grupy SuperNational tworzą Damian Litwinowicz, Radek Raczkowski i Tomek Łoza.

Łukasz Zoll nie ukończył dziś drugiego biegu kwalifikacyjnego z powodu awarii tylnego mostu w jego BMW (fot. Maciej Niechwiadowicz)

Lancery nadal szybkie

W kwalifikacjach grupy SuperCars faworytami do najlepszych rezultatów byli z pewnością Tomek Kuchar w jego nowym samochodzie – Peugeocie 208 RX i Darek Topolewski, który także zasiadł za kierownicą konstrukcji rodem z mistrzostw świata – Volkswagena Polo RX. Tymczasem już pierwszy bieg przyniósł zaskoczenie, a jego autorem był Mikołaj Otto, który bardzo szybko pojechał swoim Lancerem Evo i osiągnął najlepszy czas w całej stawce SuperCars. Autorem drugiego rezultatu był Tomek Kuchar, a za dwukrotnym mistrzem Polski uplasował zeszłoroczny wicemistrz, czyli Marcin Gagacki. Kolejne starcie w tej kategorii na swoje konto zapisał Kuchar, a drugi był Gagacki. Z kolei trzecie miejsce wywalczył Maciej Cywiński – ubiegłoroczny wicemistrz klasy Seicento Cup, który w tym roku przesiadł się do Skody Fabii. Po zsumowaniu wyników obu dzisiejszych biegów w kwalifikacjach prowadzi Tomek Kuchar. Drugie miejsce należy do Mikołaja Otto, który w drugim biegu miał pecha – w jego samochodzie pękła rura dolotowa, uniemożliwiając mu skuteczną walkę, przez co kierowca Lancera zajął dopiero szóste miejsce. Trzeci w tabeli jest Marcin Gagacki.

W niedzielę zacięta rywalizacja na Autodromie Słomczyn będzie się odbywać według poniższego harmonogramu:

  • 8:40 – 9:15 – trening
  • 9:25 – 11:15 – biegi kwalifikacyjne III
  • 11:35 – 13:25 – biegi kwalifikacyjne IV
  • 14:00 – oficjalne rozpoczęcie zawodów – prezentacja zawodników
  • 14:30 półfinały
  • 15:10 finały
  • 16:45 – wręczenie nagród

 

Kibiców serdecznie zapraszamy na zawody. Wstęp na tor jest bezpłatny.

1.  runda OPONEO MPRC 2018 – klasyfikacje po dwóch biegach kwalifikacyjnych:

Klasa 126p
Klasa Seicento Cup
Klasa RWD Cup
Grupa SuperNational
Grupa SuperCars

Do najbliższego wydarzenia zostało:

06/07 April 2019

1. runda - Autodrom Słomczyn (MPRC) Autodrom Słomczyn

Czytaj więcej