Historia

Historia, czyli jak to się zaczęło?

Powstanie tej emocjonującej dyscypliny sportów motorowych w dużej mierze zawdzięczamy Robertowi Reedowi, czyli brytyjskiemu producentowi telewizyjnemu. W drugiej połowie lat 60. Reed odpowiadał w telewizji ITV za program, w którym transmitowano wyścigi konne. Gdy zdarzały się niezaplanowane i wymuszone przerwy w zawodach, emitowano archiwalne ujęcia z wyścigów samochodowych. Pewnego dnia Reed obejrzał relację z wyścigu górskiego rozgrywanego podczas paskudnej pogody, na oblodzonej trasie. Ponieważ samochody ledwo mogły utrzymać się na drodze, to powrót do padoku wyznaczono trasą alternatywną – przez pole i szutrowy tor. Reed uznał, że to może być ciekawsze niż wyścigi górskie i postanowił zorganizować takie zawody. Skontaktował się z Budem Smithem z jednego z brytyjskich automobilklubów, a Smith podchwycił pomysł i na miejsce pierwszego wyścigu wskazał, istniejący do dziś, tor Lydden Hill. Reed zgromadził potrzebny budżet i zapewnił wejścia antenowe w telewizji. Nowa dyscyplina tak spodobała się szefom telewizji ITV, że spytali Reeda czy może zorganizować kolejną taką imprezę za trzy tygodnie.

Po kilku kolejnych rundach w zorganizowanych Lydden Hill, jesienią 1967 roku uruchomiono pierwszy cykl – „World of Sport Rallycross Championship”. Rozgrano sześć rund, a tytuł mistrzowski wywalczył Tony Chappell za kierownicą Forda Escorta. Co ciekawe, już w listopadzie 1967 roku w Wielkiej Brytanii miały się odbyć pierwsze międzynarodowe zawody w rallycrossie. Planowano, że udział w nich weźmie wielu kierowców, którzy zgłosili się do mającego się odbyć wcześniej Rajdu Wielkiej Brytanii. Niestety szyki pokrzyżowała epidemia pryszczycy. W jej wyniku możliwość podróżowania po Wyspach była bardzo ograniczona i Rajd Wielkiej Brytanii został odwołany, a zawodnicy z innych krajów szybko wyjechali ze Zjednoczonego Królestwa. Ostatecznie zawody rallycrossowe się odbyły, ale ścigali się w nich wyłącznie lokalni kierowcy. To jednak mocno wypromowało nowy sport w Wielkiej Brytanii.

Nowy, przyjazna dla widza dyscyplina sportów motorowych szybko zyskiwała na popularności i wkrótce została zauważona w innych państwach. Już w maju 1969 roku, z inicjatywy stacji telewizyjnej AVRO, rozegrano pierwsze zawody rallycrossowe w Holandii. W 1973 roku odbyła się pierwsza edycja Mistrzostw Europy w rallycrossie, a w 2014 czempionat Starego Kontynentu przekształcono w FIA WRX, czyli rallycrossowe mistrzostwa świata. Walka o tytuł Mistrza Europy toczy się w wybranych, europejskich rundach cyklu.

Pierwszym mistrzem świata w rallycrossie został Petter Solberg – Norweg, który ma na swoim koncie także tytuł rajdowego mistrza świata z 2003 roku.

Do najbliższego wydarzenia zostało: