Aktualności

Ostro, ale czysto

Berdys uważa, że kara była niezasłużona

Walka o tytuł mistrza Polski w grupie SuperNational tradycyjnie już trwała do ostatniej rundy. Tym razem jednak zawodnicy rozstrzygnęli ją jeszcze przed zakończeniem finałowego biegu, a wszystko za sprawą kolizji, do której doszło pomiędzy pretendentami do tytułu – Rafałem Berdysem i Damianem Litwinowiczem.

Przed finałem sezonu to kierowca żółtoczarnej Hondy miał na swoim koncie dwa zwycięstwa, jednak pech i awarie sprawiły, że to Berdys był dwa punkty z przodu, pomimo tego, że jego najlepszem wynikiem było jedno drugie miejsce. Po biegach kwalifikacyjnych różnica zmniejszyła się do zaledwie jednego oczka i zadecydować miała bezpośrednia walka obu kierowców w finale. Niewielu jednak spodziewało się, że losy mistrzostwa rozstrzygną się w taki sposób.

Sporna sytuacja wydarzyła się jeszcze przed pierwszym zakrętem. W wyniku kontaktu Litwinowicz nie ukończył biegu, a Berdys został ukarany czarną flagą. Dzięki temu tytuł trafił w ręce Damiana, a Rafał, choć zaakceptował się z decyzję sędziów, to uważa, że sytuacja mieściła się w granicach walki fair play.

– Walka trwała do samego końca i nie będę ukrywał, że nie tak widziałem to rozstrzygnięcie. Przed pierwszym zakrętem doszło do kontaktu pomiędzy mną, a Damianem Litwinowiczem. Uważam, że zostawiłem mu tyle miejsca, ile mogłem, jednak on najechał mi na koło i przeleciał nad maską. Zostałem za to zdyskwalifikowany, a on nie ukończył biegu. Zawsze podkreślam, że trzeba jeździć czysto i uważam, że tak było również tym razem, choć przy tym ostro – bo w końcu ścigamy się na poważnie. Szkoda, że tak się skończyło, bo patrząc na nasze tempo finał byłby niezwykle emocjonujący. Niemniej jednak biorę decyzję sędziów na klatę i cieszę się z mistrzostwa Polski w klasie oraz wicemistrzostwa w grupie SuperNational – powiedział Berdys.

Warto również dodać, że Litwinowicz sięgnął po tytuł nie tylko w grupie, ale także w klasie SN+2000, Berdys na osłodę założył koronę klasy SN 1600 natomiast podium klasyfikacji generalnej grupy SuperNational uzupełnił Łukasz Tyszkiewicz – tegoroczny mistrz klasy SN-2000.

Do najbliższego wydarzenia zostało:

26/28 June 2020

2. runda - Autodrom Sosnova (MPRC/FIA CEZ/CZE/SVK) Autodrom Sosnova

Czytaj więcej