Aktualności

Sytuacja punktowa po trzech pierwszych rundach

Czwarta runda OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross przyciągnęła 68 zawodników, jednak jak na dłoni widać, że nie wszyscy zdecydowali się na start na Litwie. To, że kierowcy z dalszych pozycji w tabeli odpuszczą sobie start na odległym torze było do przewidzenia, jednak czy brak startu w Vilkiciai będzie problemem także dla tych, którzy walczą o tytuł? Niekoniecznie.

Regulamin ramowy OPONEO MPRC mówi, że najsłabszy wynik nie jest wliczany do klasyfikacji generalnej. Oznacza to, że o tytułach zadecyduje sześć najlepszych wyników zdobytych podczas siedmiu rund tegorocznych mistrzostw. Warto dodać, że nie ma przy tym znaczenia, czy podczas danej rundy kierowca miał jakieś problemy i zaliczył słabszy występ, czy też po prostu go nie było. Dzięki temu ci, którzy na Litwie się nie pojawili nie tracą szans na walkę o tytuł.

Zazwyczaj na półmetku sezonu nie mówi się jeszcze o odliczaniu punktów, jednak postanowiliśmy przeanalizować sytuację w poszczególnych kategoriach mając na uwadze to, jak będą wyglądać wyniki po odrzuceniu najsłabszego wyniku.

SuperCars

Punktacja bez odliczeńPunktacja z odliczeniami
MiejsceKierowcaPunktyMiejsceKierowca Punkty
1.Tomasz Kuchar841.Tomasz Kuchar 60
2.Mikołaj Otto672.Mikołaj Otto49
3.Marcin Gagacki663.Marcin Gagacki46
4.Maciej Cywiński474.Jacek Ptaszek40
5.Mateusz Ludwiczak465.Maciej Cywiński34

Już w przypadku grupy SuperCars doszłoby do pierwszych rotacji. Pośród czołowej trójki zmieniłaby się jedynie liczba punktów na koncie poszczególnych zawodników. Po odliczeniach na czwarte miejsce wskoczyłby Jacek Ptaszek, który zajmuje siódme miejsce, gdyż zabrakło go podczas trzeciej rudny mistrzostw. Maciej Cywiński i Mateusz Ludwiczak raczej nie powinni się tym zbytnio przejmować, gdyż plany dawnego mistrza polski zakładały start w pierwszych dwóch rundach, a kolejne znajdą się na jego radarze o ile czas mu na to pozwoli.

SuperNational

Punktacja bez odliczeńPunktacja z odliczeniami
Miejsce KierowcaPunktyMiejsce Kierowca Punkty
1.Radosław Raczkowski721.Radosław Raczkowski53
2.Alan Wiśniewski 692.Alan Wiśniewski 48
3.Łukasz Zoll623.Paweł Melon48
4.Rafał Berdys524.Damian Litwinowicz46
5.Damian Litwinowicz495.Łukasz Zoll42

Niezwykle zacięta walka w grupie SuperNational sprawia, że odliczenia robią znacznie więcej zamieszania. Raczkowski i Wiśniewski utrzymaliby się na dwóch pierwszych pozycjach. Na trzecim natomiast znalazłby się Paweł Melon, który nie startował w pierwszej rundzie, a w dodatku miałby dokładnie tyle samo oczek co Wiśniewski, jednak przegrałby za sprawą gorszych pozycji w poszczególnych zawodach. Trzeci obecnie Zoll spadłby na piąte miejsce – dodatkowo jeszcze za Litwinowicza, któremu odliczone zostaną jedynie 3 punkty za drugą wizytę w Słomczynie.

RWD Cup

Punktacja bez odliczeńPunktacja z odliczeniami
MiejsceKierowcaPunktyMiejsce Kierowca Punkty
1.Łukasz Światowski841.Łukasz Światowski59
2.Przemysław Wójcicki752.Przemysław Wójcicki51
3.Andrzej Skrzek543. Igor Sokulski45
4.Wiktor Mączkowski514.Andrzej Skrzek45
5.Jerzy Bieńkowski505.Wiktor Mączkowski37

W przypadku klasy RWD Cup również nie zmieniłaby się dwójka liderów, jednak różnice punktowe na dalszych pozycjach stałyby się znacznie mniejsze. Na trzecie miejsce wskoczyłby Igor Sokulski, który traciłby do drugiego Przemka Wójcickiego zaledwie sześć oczek. Identyczną liczbę punktów miałby Andrzej Skrzek, jednak musiałby mu oddać pola z powodu gorszych miejsc w poszczególnych rundach.

SC Cup

Punktacja bez odliczeńPunktacja z odliczeniami
Miejsce KierowcaPunktyMiejsce KierowcaPunkty
1.Łukasz Grzybowski901.Łukasz Grzybowski60
2.Mariusz Nowocień602.Szymon Jabłoński49
3.Piotr Budzyński563.Karol Dombrowicki43
4.Szymon Jabłoński494.Mariusz Nowocień41
5. Karol Dombrowicki445. Piotr Budzyński39

Największe zamieszanie miałoby miejsce w klasie SC Cup. Czołowa piątka zostałaby bez zmian, zwłaszcza prowadzenie Łukasza Grzybowskiego, który wygrał każdą z tegorocznych rund, jednak po odliczeniach za jego plecami znalazłby się Szymon Jabłoński. Kierowca FlatOut Rallycross Team miałby sześć oczek przewagi nad Karolem Dombrowickim, który miał spore problemy podczas ostatniej wizyty w Słomczynie, gdzie zdobył tylko jeden punkt. Mariusz Nowocień i Piotr Budzyński straciliby miejsca na podium spadając kolejno na czwarte i piąte miejsce.

126p Cup

Punktacja bez odliczeńPunktacja z odliczenami
MIejsceKierowca PunktyMiejsce Kierowca Punkty
1.Jacek Górniak671.Jacek Górniak46
2.Mariusz Szczepański632.Mariusz Szczepański43
3.Damian Stachowiak513.Marcin Bruś37
4.Jerzy Szynkiewicz394.Damian Stachowiak35
5.Marcin Bruś375.Jerzy Szynkiewicz29

Bez zmian nie obyłoby się także w markowej klasie Fiata 126p, jednak byłyby one znacznie mniej okazałe. Górniak i Szczepański utrzymaliby swoje pozycje i nawet różnica pomiędzy nimi nie uległaby większej zmianie, jednak na trzecią lokatę przebiłby się Marcin Bruś, gdyż odliczono by mu nieklasyfikowanie w Toruniu. Stachowiak i Szynkiewicz zostaliby zepchnięci na czwarte i piąte miejsca, jednak różnica pomiędzy nimi zmalałaby o połowę.

 

Do najbliższego wydarzenia zostało:

11/13 wrzesień 2020

2. runda - Autodrom Słomczyn Autodrom Słomczyn

Czytaj więcej